Какво можете да направите за своето внуче?
Осиновяването на внучето е възможно при два случая – когато е извънбрачно дете и когато един от двамата родители е починал. Ако нито едно от двете обстоятелства не е налице, но желаете да спечелите попечителството, Ви чака дълъг съдебен процес и вероятно – неуспешен. Не съществува възможност за заобикаляне на закона, тъй като неполучаването на съгласие от страна на родителите е обстоятелство от първостепенно значение.
Ето защо въпросът относно попечителство над дете от баба или дядо можем да разглеждаме тогава, когато единият родител е починал или детето е родено извън брака. В този случай внучето може да бъде осиновено и без съгласието на родителя, независимо дали последният е лишен от родителски права, или не.
Детето, ненавършило 14 години, може да бъде отгледано от баба си или дядо си, като предвид се вземат:
- Неговото лично желание;
- Средата, която бабата и дядото осигуряват;
- Здравословния статус на попечителите;
- Отношенията с родителите при последващото спечелване на правата за попечителство.
Пълно или временно попечителство над дете от баба или дядо?
Налице са две форми на попечителство – временно и постоянно. В първия случай се изисква съгласието на двамата родители. Те трябва и да попълнят и адресират молба за попечителство до местния орган по настойничество, като приложат и следните документи:
- Медицински здравен сертификат на бабата/ дядото;
- Удостоверение за доход;
- Копие от личен документ;
- Автобиография;
- Удостоверение за съдимост, издавано от МВР;
- Сертификат, удостоверяващ възможността за кандидатстване за жилище.
След това органът по настойничество извършва процедура по установяване на фактическите обстоятелства и условия, при които бабата/ дядото ще отглежда детето.